Strażak z Komendy Miejskiej PSP w Gliwicach uratował 14 letniego chłopca

rogatywka

St. ogn. Łukasz Składan udowodnił, że strażakiem jest się zawsze, nawet w dniu wolnym od służby. Dzięki jego natychmiastowej reakcji i profesjonalnie udzielonej pierwszej pomocy uratował on życie 14 letniego Nataniela.

W sobotę 21 listopada 2020 roku, około godziny 17.00 w Czeladzi przy ul. Nowopogońskiej, w pobliżu jednego ze sklepów doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Chłopiec w wyniku połknięcia elementu dentystycznego, który utknął w przełyku, miał problemy z oddychaniem oraz narzekał na złe samopoczucie. W pobliżu znajdował się st. ogn. Łukasz Składan, który po uzyskaniu informacji co się stało, bez chwili wahania przystąpił do udzielania pomocy, udrożnił chłopcu drogi oddechowe i udzielił mu wsparcia psychicznego. Powiadomił także pogotowie ratunkowe i do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego pozostał przy chłopcu. Dzięki szybkiej reakcji st. ogn. Łukasza Składana wszystko skończyło się dobrze.

Dzisiaj 27 listopada 2020 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach to dramatyczne wydarzenie sprzed kilku dni miało swój szczęśliwy finał. Doszło do spotkania 14 letniego Nataniela i jego rodziców ze st. ogn. Łukaszem Składanem. Obecny był także Komendant Miejski PSP w Gliwicach st. bryg. Roman Klecha.
Rodzina osobiście chciała podziękować Panu Łukaszowi za udzieloną pomoc. Przygotowała dla niego także upominek – pamiątkowy puchar.
Wzorową postawę ogniomistrza wyróżnił Śląski Komendant Wojewódzki nadbryg. Jacek Kleszczewski. List gratulacyjny oraz nagrodę finansową w jego imieniu wręczył Komendant Miejski PSP w Gliwicach, który złożył również ogniomistrzowi wyrazy uznania za profesjonalizm i umiejętność szybkiego reagowania w kryzysowej sytuacji. Podkreślił, że przyjęta postawa jest wzorem do naśladowania dla innych strażaków.

Na zakończenie spotkania Nataniel otrzymał upominek w postaci gadżetów strażackich, a ogn. Łukasz Składan zaprezentował chłopcu samochody pożarnicze będące na wyposażeniu gliwickiej jednostki.

St. ogn. Łukasz Składan służbę w Komedzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach rozpoczął 14 lat temu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Gliwicach, zajmując kolejno stanowiska stażysty, młodszego ratownika, ratownika, starszego ratownika. Od 2013 roku pełni służbę na Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gliwicach, gdzie jako dyżurny stanowiska kierowania dysponuje siły i środki straży pożarnej oraz koordynuje prowadzone działania ratownicze.

opracowanie: KW PSP w Katowicach, KM PSP w Gliwicach
zdjęcie: KM PSP w Gliwicach