Zderzenie busa, autokaru i samochodu osobowego na DK 88

22 sierpnia 2020 roku o godzinie 22:34 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Gliwicach wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego (bus) z autokarem, który miał miejsce na Drodze Krajowej nr 88 w miejscowości Kleszczów.

W chwili dojazdu na miejsce, około 300 m od zdarzenia zastano samochód pozostający w przydrożnym rowie z dwiema osobami będącymi poza pojazdem. Jak okazało się w drodze prowadzonych czynności, samochód ten również brał udział w wypadku do którego zadysponowane zostały zastępy straży pożarnej.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono, że kierowca autokaru pozostaje uwięziony w pojeździe ze względu na uszkodzenia kabiny. Pozostali pasażerowie (48 osób) o własnych siłach wyszli z pojazdu. Samochód osobowy który bezpośrednio zderzył się z autokarem znajdował się w przydrożnym rowie z osobami poszkodowanymi uwięzionymi w pojeździe.

W początkowej fazie, działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do poszkodowanego kierowcy autokaru przy użyciu ciężkiego zestawu narzędzi hydraulicznych celem wyewakuowania poza pojazd, a następnie udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy. Działania podjęte względem pojazdu typu bus znajdującego się w rowie polegały na wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych poprzez usunięcie dachu przy użyciu ciężkiego zestawu narzędzi hydraulicznych. W momencie pojawienia się na miejscu zdarzenia pierwszych zespołów ratownictwa medycznego poszkodowany kierowca autokaru został przekazany oraz wdrożono triage względem pozostałych uczestników zdarzenia. Po wykonaniu dostępu do osób podróżujących busem Koordynator Medycznych Działań Ratowniczych po przebadaniu odstąpił od wdrażania czynności medycznych. Działania straży pożarnej poległy również na zabezpieczeniu miejsce lądowania dla LPR. W sumie w zdarzeniu udział brało 9 osób podróżujących busem, którzy ponieśli śmierć na miejscu, 49 osób podróżujących autokarem z czego 7 osób wymagało hospitalizacji oraz dwie osoby podróżujące samochodem osobowym które nie wymagały hospitalizacji. Dla osób podróżujących autokarem, które nie wymagały hospitalizacji przewoźnik zapełnił transport zastępczy.

Na miejsce zdarzenia przybyli: Wojewoda Śląski Pan Jarosław Wieczorek, Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdan Jędrocha, Komendant Miejski PSP w Gliwicach st. bryg. Roman Klecha, Komendant Miejski Policji w Gliwicach, prokurator.

W akcji ratowniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej (w tym 2 zastępy OSP), w sumie 49 strażaków. Działania straży pożarnej zakończono 23 sierpnia 2020 r. około godziny 09:08 przywracając przejezdność drogi krajowej DK88.